دوره دکترا

آمریکا و کانادا دارای بهترین دانشگاه های دنیا از نظر علمی و سطح امکانات برای تحصیل در دوره های دکتری می باشند. پذیرش سالیانه دانشگاه ها در مقطع دکتری بسیار محدود بوده و بستگی به بودجه دانشگاه و تعداد اساتید دارد. از مزایای تحصیل در دوره های دکتری امکان دریافت کمک هزینه های تحصیلی به میزان لازم برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل خواهد بود. در برخی رشته ها کمک هزینه های تحصیلی بسیار مناسبی از سوی دانشگاه و یا مراکز وابسته با دانشگاه به دانشجویان پرداخت می گردد. در کانادا دانشجویان دوره دکتری پس از اتمام تحصیل می توانند برای اخذ اقامت دایم کانادا اقدام نمایند. در بسیاری از استان های کانادا به دانشجویان دکتری اقامت از روش استانی اعطا می گردد.

شرایط اخذ پذیرش دوره دکتری

اخذ پذیرش دوره های دکتری همراه با کمک هزینه مناسب برای دانشجویان بین المللی بخصوص برای کسانیکه دارای مدارک دانشگاهی فوق لیسانس و لیسانس از دانشگاه های غیر آمریکایی و یا کانادایی هستند، آسان نیست. این شرکت هر ساله تعداد محدودی پرونده پذیرش دوره دکتری می پذیرد.

برای اخذ پذیرش از دوره های دکتری، متقاضی باید ابتدا دانشگاه و دانشکده محل تحصیل خود را به دقت انتخاب نماید. بسیاری از پرونده های دانشجویی به دلیل عدم انتخاب محل تحصیل، توسط هییت های علمی رد می شوند. به دلیل اینکه در دوره های دکتری تمرکز روی فعالیت های تحقیقاتی می باشد، دروس آموزشی دوره دکتری و فعالیت های تحقیقاتی و تخصصی اساتید معمولا روی بخش خاصی متمرکز می باشد. بنابراین چنانچه پیشینه تحصیلی و تحقیقاتی متقاضی وموضوع رساله دکتری که در برنامه تحقیقی ارایه می گردد (statement of interest) مناسب با تخصص دانشکده ها و اعضای هییت علمی نباشند، پرونده متقاضی مردود خواهد شد. 

 پس از انتخاب دانشگاه محل تحصیل متقاضی باید حداقل شرایط زیر را داشته باشد:

 •  مدرک کارشناسی با 4 سال تحصیل و با معدل حداقل 15
 • مدرک کارشناسی ارشد با 4 سال تحصیل و با معدل حداقل 16
 • سه توصیه نامه از اساتید قبلی
 • تهیه statement of Interest متناسب با رشته تحصیلی 
 • مدرک زبان انگلیسی (IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 100; CBT: 250; PBT: 600)
 • مدرک GRE با نمره 700 (Quantitative: 700, Verbal: 350, Writing: 3.5 )
 • مدرک GMAT برای رشته های مالی، بیزنس و مدیریت و حسابداری

در بسیاری از دانشگاه ها،  پرونده متقاضیان دارای حداقل شرایط ذکر شده در بالا، از دانشگاه به دانشکده ها برای بررسی ارجاع می گردد. در مرحله بعدی دانشکده ها و کمیته های علمی پرونده ها را در جلسات پذیرش دانشجویی بررسی کرده و در مورد آن تصمیم گیری می نمایند. در این مرحله به اندازه ظرفیت، به بهترین متقاضیان پذیرش اعطا می گردد. متقاضیان باید توجه نمایند که دارا بودن حداقل شرایط، پذیرش متقاضی به دوره های دکتری را تضمین نمی کند. ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در بسیاری از دانشگاه های کانادا و آمریکا معمولا بین 3 تا 15 نفر می باشد. به دلیل اینکه دانشگاه ها امکان پذیرش تمامی متقاضیان را ندارد، تنها پرونده هایی مورد پذیرش قرار می گیرند که دارای شرایط بهتری نسبت به سایر پرونده ها هستند.

اخذ پذیرش از مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان (Conditional Admission) امکان پذیر نمی باشد. دارا بودن مدرک زبان و تسلط به زبان انگلیسی بویژه برای کار دانشجویی به عنوان دستیار تحقیقاتی و یا دستیار تدریس ضروری است.

عوامل دیگری نیز اخذ پذیرش دوره دکتری موثر می باشند که مهمترین آنها به صورت زیر می باشند:

 1. دارا بودن مقالات علمی منتشر شده در در نشریات بین المللی،
 2. شرکت در سمینارها، و کنفرانس های بین المللی و ارایه مقاله؛
 3. دارا بودن نمونه مقاله علمی و تحقیقاتی به زبان انگلیسی که نشاندهنده مهارت نوشتاری و تحقیقاتی شما باشد، 
 4. ارتباط با اساتید دانشگاه از قبل و گرفتن توصیه نامه و ارسال آن با پرونده پذیرش

دارا بودن موارد ذکر شده در بالا همچنین در دریافت بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی در بسیاری از دانشگاه های آمریکا و کانادا تاثیر بسزایی دارد.  

هزینه تحصیل و کمک هزینه دوره دکتری

هزینه تحصیل در دوره دکتری در کانادا پایین تر از آمریکا می باشد با این حال کمک هزینه های دوره دکتری در آمریکا معمولا بیشتر است. هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا برای هر سال (سه ترم تحصیلی) بین شش تا نه هزار دلار است. این هزینه در دانشگاه های آمریکا حدود هجده هزار دلار در سال می باشد. اطلاعات بیشتر

به دانشجویان دکتری در دانشگاه های متوسط به بالا سالیانه بین 18 تا 30 هزار دلار بابت TA و یا RA پرداخت می گردد. کمک هزینه های تحصیلی در برخی دانشگاه ها و رشته های تحقیقاتی به 40 هزار دلار در سال نیز می رسد. اطلاعات بیشتر

کسب اطلاعات بیشتر

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با یکی از دفاتر ما در تهران و یا تورنتوی کانادا از طریق ایمیل و یا تلفن تماس بگیرید. همچنین متقاضیان تحصیل در کانادا و یا آمریکا می توانند برای مشاوره و ارزیابی شرایط تحصیلی خود از طریق شماره تلفن های رایگان ما از ایران به کانادا تماس بگیرند.

شماره تلفن رایگان از ایران به کانادا برای مشاوره تحصیلی:

85312573 021