GRE & GMAT Examinations

مدارک امتحانات جی مت و جی آر ای جزو مهمترین و شناخته شده ترین آزمون های استاندارد علمی در جهان آزمون و می باشند. این دو آزمون مورد نیاز بسیاری از دانشگاه های خوب دنیا بویژه در آمریکا و کانادا در سطوع تحصیلی فوق لیسانس و دکتری می باشد. هدف از آزمون جی مت و جی آر ای , سنجش توانایی علمی متقاضیان تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی می باشد.

با توجه به اهمیت شناخت امتحانات استاندارد اخذ پذیرش، در این بخش توضیح مختصری از هر یک از امتحانات و امتحان ارایه می گردد. متقاضیان می توانند برای اطلاعات بیشتر در مورد این امتحانات به وب سایت های آن مراجعه و نمونه سوالات آنرا دریافت نمایند.

libido-portugal.com

Graduate Record Examinations GRE

آزمون جی آر ای دارای دو نوع عمومی و تخصصی است.

GRE General

آزمون جی آر ای دارای دو نوع کامپیوتری و برگه امتحانی می باشد. در حال حاضد بیشتر مراکز امتحانی آزمون کامپیوتری جی آر ای برگذار می نمایند. هر دو آزمون دارای شش قسمت است. بخش های مختلف آزمون کامپیوتری جی آر ای به صورت زیر می باشند:

Analytical Writing

این قسمت مربوط به توانایی نوشتاری به زبان انگلیسی و استدلال و تجزیه و تحلیل موضوع ارایه شده است. در این بخش از متقاضی درباره دو موضوع مختلف تست نوشتاری گرفته می شود. نمره این بخش بین صفر تا شش می باشد.

Verbal Reasoning

دو بخش دیگرتست شامل تست توانایی خواندن متون علمی و برداشت صحیح از موضوع مقاله می باشد. هر بخش از این قسمت دارای 20 سوال است که باید در مدت 30 دقیقه به آنها پاسخ داده شود. نمره خام این بخش بین 130 تا 170 می باشد ولی در جواب آزمون در مقیاس 200 تا 800 درج می گردد. بعنوان مثال نمره 150 در این بخش معادل 450 در کارنامه است.

Quantitative Sections

این دو بخش مربوط به آزمون و استدلال ریاضی است. هر بخش تست ریاضی شامل 20 سوال است که باید در مدت 35 دقیقه با آن پاسخ داده شود. سوالات ریاضی این بخش بیشتر ریاضیات پایه می باشد. نمره خام این بخش بین 130 تا 170 می باشد ولی در جواب آزمون در مقیاس 200 تا 800 درج می گردد. بعنوان مثال نمره 150 در این بخش معادل 630 در کارنامه است.

Experimental

بخش ششم تست جی آر ای، بخش تحقیقی و یا تجربی می باشد. این بخش ممکن است به صورت تست ریاضی، نوشتاری و یا متن خواندنی باشد. نمره این قسمت در میانگین نمره متقاضی محسوب نمی گردد و ممکن است آزمون این قسمت به صورت بخش از قسمت های دیگر آزمون ارایه گردد.

مدت زمان آزمون و هزینه امتحان جی آر ای

زمان امتحان GRE عمومی سه ساعت و چهل و پنج دقیقه می باشد. هزینه ایم آزمون با توجه به کشور محل امتحان متفاوت بوده و عموما بین 130 دلار تا 220 دلار برای هر آزمون می باشد.

GRE Subject Tests

علاوه بر آزمون عمومی جی آر ای که به آن در بالا اشاره شد. آزمون جی آر ای بصورت موضوعی برای 8 رشته دانشگاهی برگذارمی گردد. 170 دقیقه می باشد. این رشته ها به این شرح می باشند:

 1. Biochemistry, Cell and Molecular Biology
 2. Biology
 3. Chemistry
 4. Computer Science
 5. Literature in English
 6. Mathematics
 7. Physics
 8. Psychology

تاثیر آزمون جی آر ای در پذیرش تحصیلی

به دلیل دانشجویان بین المللی دارای سوابق تحصیلی از کشور های مختلف و با سیستم آموزشی متفاوت می باشند برای کمیته های علمی دانشگاه ها مفایسه معدل و توانایی علمی متقاضیان برای تحصیل با توجه به ریز نمرات و دانشگاه محل نحصیل آنها بسیار داشوار خواهد بود به همین دلیل دانشگاه ها عموما به مدرک GRE به عنوان نمره استاندارد علمی متقاضیان نگاه می کنند. با اینکه ممکن است ارایه مدرک GRE برای برخی دانشگاه ها در آمریکا و کانادا اجباری نباشد، ایم مدرک علمی برای متقاضیان زیر توصیه می گردد:

 1. متقاضیان دارای معدل علمی پایین تر از 16
 2. متقاضیان فارع التحصیل از دانشگاه های غیر دولتی و یا انتفاعی
 3. متقاضیان اخذ بورسیه تضمینی از دانشگاه ها

چه نمره جی آر ای مورد قبول دانشگاه های کانادا و آمریکا می باشند؟

نمره قابل قبول جی آر ای برای دانشگاه های سطح بالاتر بیشتر است. ولی معمولا مدرک جی آر ای با معدل نزدیک با موارد زیر یک نمره مناسب برای مقطع دکتری خواهد.

 • Writing: 3.8
 • Verbal: 520
 • Quantitative: 720

محل برگذاری آزمون جی آر ای

آزمون جی آر ای در حال حاضر به صورت تست نوشتاری در بعضی از دانشگاه های ایران برگزار می گردد. همچنین متقاضیان می توانند برای آزمون تست کامپیوتری  به یکی از کشور های امارات، ترکیه، و یا ارمنستان مراجعه نمایند.

Graduate Management Admission Test GMAT

یکی دیگر از امتحانات استاندارد برای پذیرش دانشجویی برای رشته های مدیریتی، بیزنس و حسابداری آزمون جی مت می باشد. آزمون دارای سه بخش اصلی خواندن وربال ، ریاضی و نوشتاری می گردد. این آزمون نیز دارای دو نوع امتحان کامپیوتری و ورقه ای است. با این حال در بیشتر مراکز امتحانی این آزمون به صورت کامپیوتری برگذار می گردد. بخش های مختلف این تست به صورت زیر می باشند:

Analytical Writing

در این بخش متقاضی باید در مورد دو موضوع داده شده بنویسد. مهارت نوشتاری تجزیه و تحلیل و بحث کردن در مورد موضوع داده شده در این بخش تست می گردد. زمان موجود برای نوشتن در مورد هر موضوع 30 دقیقه است. نمره این آزمون بین صفر تا شش می باشد.

Quantitative 

در بخش تست ریاضی 37 سوال چند جوابی داده می شود و متقاضی باید در زمان 75 دقیقه به این سوالات پاسخ دهد. سوالات ریاضی عموما نیاز به آشنایی به ریاضیات پایه دارد. نمره این بخش تست بین صفر تا شصت می باشد.

Verbal

در بخش وربال آزمون جی مت تعداد 41 سوال چند جوابی وجود دارد که متقاضی باید به آنها در زمان 75 دقیقه پاسخ بدهد. سوالات این بخش شامل اصلاح متون از نظر گرامری، درک مطلب و تجزیه و تحلیل موضوع مورد بحث است. نمره این بخش بین صفر تا شصت می باشد.

 نمره آزمون جی مت

نمره آزمون جی مت در بخش های ریاضی و متون خواندنی وربال در مقیاس 200 تا 800 محاسبه می گردد. امتیاز بخش نوشتاری بین صفر تا شش خواهد بود. میانگین نمره این آزمون در سال های گذشته همواره بین 400 تا 600 بوده است.

 چه نمره جی مت مورد قبول دانشگاه های کانادا و آمریکا می باشند؟

در حال حاضر برای اخذ پذیرش از بیشتر دانشگاه های خوب آمریکا و کانادا در رشته های مدیریت و بیزنس نمره حدود 550 برای دو بخش  ریاضی و وربال و نمره حدود 3.5 برای نوشتاری مورد نیاز خواهد بود.

محل برگذاری آزمون جی مت و هزینه آن

آزموان جی مت در بسیاری از دانشگاه ها و مراکز خصوصی در دنیا برگذاری می گردد.  متاسفانه امکان این تست در ایران وجود ندارد و متقاضیان باید به یکی از مراکز زیر مراجعه نمایند.

 1. Azerbaijan University of Languages, Baku, Azerbaijan
 2. Arminco Ltd., Yerevan, Armenia
 3. New Horizons Computer Learning Center, Sharq, Kuwait
 4. Delta Learning, Tbilisi, Georgia
 5. Capital Knowledge, Manama, Bahrain