رشته حقوق در کانادا

تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه های کانادا مانند رشته های پزشکی متفاوت از ایران می باشد. در حالی که دربسیاری از کشورها مانند ایران، متقاضیان پس از اخذ مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی مستقیما وارد رشته حقوق می گردند و پس از فارغ التحصیلی امکان ورود به رشته های وکالت را پیدا می نمایند، در کانادا و آمریکا اخذ مدرک لیسانس حقوق و اخذ جواز وکالت شامل چندین مرحله به شرح ذیل می باشد:

libido-portugal.com

شرایط تحصیل در رشته حقوق در کانادا و آمریکا و اخذ مدرک وکالت

دانشجویان باید ابتدا در یک رشته لیسانس پذیرش گرفته و حداقل دو سال تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. بسیاری از متقاضیان در رشته های عمومی مانند بیزنس و یا علوم تحصیل می کنند. همچنین بسیاری از متقاضیان ترجیح می دهند که سه سال و یا حتی چهار سال در دانشگاه تحصیل کنند و سپس وارد دانشکده حقوق شوند.

دانشجویان پس از حداقل دو سال تحصیل در دانشگاه، باید در آزمون دانشکده حقوق شرکت نمایند. این آزمون و یا نامیده می شود. این آزمون سالیانه سه تا چهار بار برگذار می گردد.

Law School Admission Test (LSAT)

دانشجویان در صورت قبولی در آزمون ورودی حقوق وارد دانشکده حقوق می شوند و بایستی بین سه تا چهار سال در رشته حقوق تحصیل نمایند. در پایان تحصیل به دانشجویان مدرک و یا لیسانس حقوق داده خواهد شد.

پس از کسب مدرک لیسانس حقوق، فارغ التحصیلان بایستی حدود یک سال به عنوان کارآموز در یکی موسسه حقوقی و زیر نظر یک وکیل کارآموزی نمایند. در این مرحله متقاضی زمینه اختصاصی فعالیت حقوقی خود را انتخاب خواهند نمود.

پس از دوره کارآموزی، متقاضی باید در آزمون وکالت شرکت نمایند. این آزمون، امتحان وکالت نامیده می شود. در صورت قبولی متقاضی عضو انجمن وکلا شده و می تواند به عنوان وکلی رسمی فعالیت نماید.

شرایط اخذ پذیرش برای دانشجویان بین المللی

پذیرش لیسانس حقوق

شرط اخذ پذیرش از رشته های عمومی لیسانس در کانادا و آمریکا برای شرکت در آزمون ورودی به رشته حقوق، دارا بودن معدل دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل حداقل 15 می باشد.

پذیرش فوق لیسانس و دکتری حقوق

اخذ پذیرش مقطع فوق لیسانس و دکتری از رشته های حقوق برای فارغ التحصیلان خارج از کانادا بویژه برای کسانیکه در سیستم آموزشی متفاوت از کانادا مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد دریافت کرده اند آسان نمی باشد. برای اخذ پذیرش از مقطع کارشناسی ارشد، متقاضیان بایستی دارای مدرک لیسانس حقوق با معدل بالای 16 باشند. برای اخذ پذیرش از مقطع دکتری، متقاضی باید دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس حقوق با معدل بالای 16 باشد. دارا بودن مدرک زبان ایلتس با نمره حداقل 7 نیز برای اخذ پذیرش ضروری ی باشد.