در بسیاری از دانشگاه ها، طول دوره های زبان معمولا یک ترم چهار ماهه می باشد. در شرایط خاص چنانچه متقاضی پی از اتمام دوره نتواند نمره قبولی را در امتحان پایان ترم کسب نماید بایستی برای یک دوره دیگر ثبت نام نماید.

دوره های زبان معمولا هر دو ماه یا سه ماه یکبار در دانشگاه های کانادا و آمریکا برگذار می گردند. متقاضیان می توانند برای ترم های پاییز، زمستان، بهار، و یا تابستان ثبت نام نمایند.

دانشگاه های کانادا معمولا مدارک زبان IELTS  و یا TOEFL را قبول دارند. نمره زبان با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت بوده ولی در بیشتر مراز آموزشی به صورت زیر است:

برای مقطع لیسانس:

 IELTS: 6.5 ; TOEFL iBT: 90 ; TOEFL CBT: 230 ; TOEFL PBT: 570

برای مقطع دکتری و فوق لیسانس:

IELTS: 6.5 ; TOEFL  iBT: 100 ; TOEFL  CBT: 250 ; TOEFL  PBT: 600

نمره زبان مورد نیاز برای بعضی از رشته هایی مانند ادبیات زبان انگلیسی، ارتباطات، حقوق، و هنر ممکن است بیشتر باشد. 

در واقع تفاوت زیادی بین کیفیت دوره های زبان در دانشگاه ها و کالج ها وجود ندارد. با این حال دوره های زبان در دانشگا ه ها به دلیل امکانات بیشتر تحصیلی عموما متقاضی بیشتری دارد. همچنین برای اخذ پذیرش از رشته های دانشگاهی بهتر است در دوره های زبان در دانشگاه ثبت نام نمود. از نظر سفارت های کانادا نیز مدارک پذیرش از دانشگاه ها معمولا دارای اعتبار بیشتری نسبت به کالج ها می باشند.

تجربه نشان داده است که سفارت کاندا به کسانیکه تنها دارای پذیرش از دوره های زبان هستند به سختی ویزا می دهد. به همین دلیل توصیه می گردد که هنگام مراجعه به سفارت برای اخذ ویزا، متقاضیان دارای پذیرش از دوره های دیگرنیز باشند. در مورد دوره های زبان در آمریکا امکان گرفتن ویزا بسیار بیشتر از کانادا است.

برای تحصیل در دبیرستان داشتن مدرک زبان الزامی نمی باشد. با این حال بسیاری از دبیرستان های بین المللی دارای شرط آشنایی به زبان انگلیسی برای پذیرش دانشجو می باشد. دانش آموزان همزمان با دروس دبیرستانی، دروس زبان انگلیسی را گذرانده و در انتهای تحصیل خود مدرک گرید دوازده زبان را دریافت خواهند کرد. این مدرک برای ورود به دانشگاه کافی خواهد بود. 

زمان لازم برای گرفتن ویزای کانادا بستگی به سفارت کانادا و کشور محل تقاضل دارد. در ایران به دلیل حجم بالای پرونده ها، زمان بررسی به تقاضاهای دانشجویی 16 هفته است. این زمان در سفارت کانادا در کشور های دیگر معمولا یک هفته تا چهار هفته می باشد. 

زمان بررسی پرونده های ویزای دانشجویی در سفارت های آمریکا بسیار سریع می باشد. پس از اخذ پذیرش، متقاضی باید پس از تهیه مدارک قانونی و پرداخت هزینه ویزا، درخواست وقت مصاحبه نماید. مصاحبه معمولا بین یک ماه تا سه ماه بعد از ارسال درخواست انجام می گیرد. در بسیاری از سفارت های آمریکا نتیجه مصاحبه پس از اتمام آن به متقاضی اعلام خواهد گردید.

طبق قانون، متقاضیان باید از سفارت کانادا در کشوری که مقیم آن می باشند درخواست ویزا نمایند مگر اینکه به دلیلی مانند کمبود وقت ناچار به ارایه درخواست از سفارت کانادا در کشوری دیگر شوند. تجربه نشان می دهد که ریسک رد شدن ویزا در صورت مراجعه به سفارت کانادا در کشورهای دیگر برای متقاضیان مقیم ایران بیشتر است. مگر اینکه متقاضی در حال تحصیل، کار، و یا زندگی در آن کشور باشد.  

در حال حاضر سفارت آمریکا در کشور های امارات و ترکیه دارای بخش ویژه متقاضیان ایرانی می باشد و متقاضیان بدون آشنایی به زبان انگلیسی می توانند در مصاحبه شرکت نمایند. توصیه ما اینست که متقاضیان مقیم ایران برای اخذ ویزا به یکی از این دو کشور مراجعه نمایند. با این حال در صورت تمایل می توان به سفارت آمریکا در سایر کشور ها نیز مراجعه نمود.

در حال حاضر بررسی پرونده های دانشجویی در سفارت کانادا در تهران بدون مصاحبه انجام می گیرد. با این حال ممکن است برای پرونده های خاص سفارت درخواست مصاحبه نماید. در سفارت کانادا در کشورهای دیگر نیز به متقاضیان به ندرت برای مصاحبه دعوت می گردند.

تجربه ما نشان می دهد که مصاحبه به دلیل اینکه امکان گفتگو بین متقاضی و سفارت را فراهم می کند، می تواند این شانس را به متقاضی بدهد که برنامه تحصیلی خود را بهتر نشان دهد. بنابراین مصاحبه در بسیاری از موارد به گرفتن ویزا کمک می کند.

در صورتی که تقاضای شما برای دریافت ویزا کانادا رد شود تنها در صورتی قادر به ارسال مجدد درخواست ویزا خواهید بود که پرونده شما نسبت به پرونده قبلی تغییر کرده باشد. بعنوان مثال چنانچه پرونده ای به دلیل کمبود سپرده مالی رد شود، متقاضی می تواند گواهی حساب بانکی جدیدی گرفته و تقاضای خود را مجددا به سفارت ارسال نماید.

طبق قانون سفارت ها می تواند تقاضای ویزای افراد را به هر دلیلی رد نمایند. بنابراین معمولا اعتراض به سفارت تاثیری در رای آن نخواهد داشت.

به دلیل اینکه یکی از شروط ویزای دانشجویی بازگشت متقاضی به کشور خود پس از اتمام تحصیل می باشد، داشتن پرونده مهاجرتی نشان می دهد که متقاضی مایل به اقامت در کاناداست. بنابرای این امر تاثیر منفی در پرونده دانشجویی خواهد داشت. با این حال باید با ارایه برنامه تحصیلی مناسب این عامل منفی را جبران نمود.

خیر. پرونده دانشجویی شما هیچ تاثیر مثبت یا منفی روی پرونده ی مهاجرتی شما ندارد. ولی داشتن پرونده مهاجرتی می تواند روی پرونده دانشجویی تاثیر منفی داشته باشد.

ارایه برنامه تحصیلی مناسب برای ارایه به سفارت بسیار مهم است. در برنامه تحصیلی یا STUDY PLAN باید دلایل تحصیل در خارج از کشور، نحوه انتخاب دانشگاه و برنامه پس از تحصیل به دقت توضیح داده شود.

دانشجویان دارای پذیرش تحصیلی از کانادا و یا آمریکا می توانند برای خانواده خود درخواست ویزای همراه نمایند. با این حال سفارت کانادا و یا آمریکا ممکن است این درخواست را رد نماید. ریسک ویزای دانشجویی برای یک متقاضی همراه با افراد با خانواده بالاتر از ریسک ویزای یک متقاضی تنها می باشد. داشتن دو پذیرش برای متقاضی و همسر شانس اخذ ویزا را افزایش خواهد داد.

خیر. هدف کانادا و آمریکا برای جذب دانشجویان بین المللی در درجه اول کسب درامد می باشد. بورسیه تحصیلی در اکثر موارد تنها بخشی از هزینه های تحصیل و یا زندگی را تامین خواهد نمود.

Load More